The Skysolo FX Carbon is made for the highest mountains in the world.
Leading mountaineers have collaborated on the development and testing of the Sky series. It offers stability and lightness for expeditions. It is equipped with the extremely slim Verticon foam grip. What makes it special is the dimensionally stable, ultra-light and quick-drying D-Loop Mesh Strap, which is already used in trail running. The grip weighs only 28 g including the strap and impresses with its absolute lightness, perfect ergonomic shape and a grip extension for additional options. After many metres of altitude gain, the Verticon offers descent control and comfort with its large grip surface and can be flexibly adjusted from 120-140 cm at any time.
Highlights:
Handle - Loop / Glove System: PAS System
PAS grip with loop without integrated glove system
Handle: Verticon
The Verticon foam grip combines the ergonomic Aergon with the lightness of the Spartan grip. Perfect for high alpine adventures!
Loop: D-Loop Mesh Strap
Individually adjustable strap. It is ultra-light, formstable and fast-drying
Handle Extension: Grip Extension
Grip extension for simple grip adjustment on steep terrain or when traversing
Pipe Material: Aluminium and Carbon
Aluminum HTS (Heat Treated Shaft) 6.5 and Carbon PRC (Performance Racing Carbon) 1000
Folding System: External Locking Device
The ELD System makes it possible to open and close the folding pole quickly with the push of a button. The special construction surrounding the trigger button provides for more stability
Adjustment System: Speed Lock 2 Plus AL
The adjustment system works via an external clamping mechanism which allows for easy adjustments and offers a high holding force
Basket: Trekking Basket 2.0
Compact trekking basket: Prevents sinking into soft ground and can be easily replaced by hand
Interchangeable Plate: Big Mountain Binding Basket 2.0
A plate designed specifically for ski tourers, featuring a short edge for adjusting the climbing aids and a long edge for scraping off icy skins, each with a comb structure
Lace: Flex Tip
Robust tip for precise pole positioning and an optimal grip on nearly any terrain
Features:
| Handle size: | Standard |
|---|---|
| Pipe middle section (3): | Carbon |
| Activities: | Hiking, Ski Touring |
| Intended use: | Alpine Hiking, Mountain Hiking, Touring, Trekking |
| Age group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
| Sizerun: | Standard / Compact |
| Design: | Vario (continuously adjustable) |
| Adjustment range: | 120 - 140 cm (Standard) |
| Foldability: | Foldable |
| Pack size: | 42 cm |
| Weight: | 238 g |
| Segments: | 5 |
| Segments Diameter: | 18|16|14|14|14 mm |
| Handle - Loop/Glove System: | PAS |
| Pipe geometry: | No bend |
| Pipe shape: | Cylindric |
| Handle: | Verticon |
| Handle material: | 2K Foam |
| Loop: | D-Loop Mesh Strap |
| Loop size: | One Size (continuously adjustable) |
| Handle extension: | 1K Foam |
| Pipe material: | Aluminium (HTS 6.5) | Carbon (PRC 1000) |
| Pipe upper part: | Carbon |
| Pipe middle section (1): | Carbon |
| Pipe middle section (2): | Carbon |
| Pipe lower section: | Aluminium |
| Folding system: | ELD |
| Adjustment system: | Speed Lock 2 plus AL |
| Basket: | Trekking 2.0 |
| Interchangeable plate: | Binding Basket 2.0 |
| Lace: | Flex Tip |
| Lace size: | Long |





