Highlights:
Handle - Loop / Glove System: PAS grip with loop without integrated glove system
Handle: Aergon Air: The Aergon Air combined lightness with stability. Its ergonomic shape provides maximum comfort, while the fully rubber grip head provides absolute control
Loop: Skin Strap 5.0
Handle Extension: Grip extension for simple grip adjustment on steep terrain or when traversing
Pipe Material: Aluminum HTS (Heat Treated Shaft) 6.5
Adjustment System: Speed Lock Plus
The adjustment system works via an external clamping mechanism which allows for easy adjustments and offers a high holding force
Basket: Trekking Basket 2.0
Compact trekking basket: Prevents sinking into soft ground and can be easily replaced by hand
Lace: Flex Tip
Robust tip for precise pole positioning and an optimal grip on nearly any terrain
Features:
| Handle size: | Standard |
|---|---|
| Activities: | Hiking |
| Intended use: | Mountain Hiking, Scenic Hiking, Trekking |
| Age group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
| Sizerun: | No sizerun |
| Design: | Vario (continuously adjustable) |
| Adjustment range: | 110 - 145 cm |
| Foldability: | Not foldable |
| Pack size: | 71 cm |
| Weight: | 269 g |
| Segments: | 3 |
| Segments Diameter: | 18|16|14 mm |
| Handle - Loop/Glove System: | PAS |
| Pipe geometry: | No bend |
| Pipe shape: | Cylindric |
| Handle: | Aergon Air |
| Handle material: | 2K Foam |
| Loop: | Skin Strap 5.0 |
| Loop size: | One Size (continuously adjustable) |
| Handle extension: | 1K Foam |
| Pipe material: | Aluminium (HTS 6.5) |
| Pipe upper part: | Aluminium |
| Pipe middle section (1): | Aluminium |
| Pipe lower section: | Aluminium |
| Adjustment system: | Speed Lock plus |
| Basket: | Trekking 2.0 |
| Lace: | Flex Tip |
| Lace size: | Short |




