The lightweight three-section aluminium pole is equipped with the ergonomically shaped EVOCON grip, which offers a rounded support surface for comfortable downhill walking.
Thanks to the simple adjustment system, the Legacy Lite can be quickly adjusted to the correct length.
Highlights:
Handle - Loop / Glove System:
PAS grip with loop without integrated glove system
Handle: Evocon
Flexible multi-grip. With its rounded support surface and adjustable strap, it is ideal for numerous sports
Loop: Soft Strap 2.0
Individually adjustable strap. It is ultra-light, highly breathable and offers ideal comfort
Pipe Material: Aluminum HTS (Heat Treated Shaft) 6.0
Adjustment System: Seed Lock Plus
The adjustment system works via an external clamping mechanism which allows for easy adjustments and offers a high holding force
Basket: Racing / Trekking Basket
Compact, universal basket for summer and winter. Prevents sinking into snow and mud and can be changed easily by hand
Lace: Flex Tip
Robust tip for precise pole positioning and an optimal grip on nearly any terrain
Features:
| Handle size: | Standard |
|---|---|
| Activities: | Hiking |
| Intended use: | Scenic Hiking |
| Age group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
| Sizerun: | Standard / Compact |
| Design: | Vario (continuously adjustable) |
| Adjustment range: | 100 - 135 cm (Standard) |
| Foldability: | Not foldable |
| Pack size: | 66 cm |
| Weight: | 251 g |
| Segments: | 3 |
| Segments Diameter: | 16 |14 | 12 mm |
| Handle - Loop/Glove System: | PAS |
| Pipe geometry: | No bend |
| Pipe shape: | Cylindric |
| Handle: | EVOCON |
| Handle material: | 2K CorTec |
| Loop: | Soft Strap 2.0 |
| Loop size: | One Size (continuously adjustable) |
| Pipe material: | Aluminium (HTS 6.0) |
| Pipe upper part: | Aluminium |
| Pipe middle section (1): | Aluminium |
| Pipe lower section: | Aluminium |
| Adjustment system: | Speed Lock plus |
| Basket: | Racing | Trekking |
| Lace: | Flex Tip |
| Lace size: | Short |





