The Legacy Lite AS is a lightweight yet comfortable aluminium trekking pole.
The anti-shock damping system reduces impact forces, thereby relieving strain on muscles, tendons and joints. The pole is equipped with an ergonomically shaped EVOCON grip, which offers a rounded support surface for comfortable downhill walking. With the Speed Lock+ adjustment system, it can be shortened to backpack size in a flash.
Ā
Highlights:Ā
Damping System: Dynamic Suspension System
The Dynamic Suspension System is a vibration-absorbing construction made of elastomer material. According to a study by the University of Tübingen, it reduces the impact force by approx. 40%, thereby relieving the musculature, joints, and tendons. This tip is to be used with a basket without exception.
Ā
Handle - Loop / Glove System: PAS System
PAS grip with loop without integrated glove system
Ā
Handle: Evocon
Flexible multi-grip. With its rounded support surface and adjustable strap, it is ideal for numerous sports
Ā
Loop: Soft Strap 2.0
Individually adjustable strap. It is ultra-light, highly breathable and offers ideal comfort
Ā
Pipe Material:Ā Aluminum HTS (Heat Treated Shaft) 6.0
Ā
Adjustment: Speed Lock Plus
The adjustment system works via an external clamping mechanism which allows for easy adjustments and offers a high holding force
Ā
Basket: Racing / Trekking Basket
Compact, universal basket for summer and winter. Prevents sinking into snow and mud and can be changed easily by hand
Ā
Lace: DSS Tip
Precise pole positioning and an optimal grip on nearly any terrain. This tip should only be used with a basket
Ā
Ā
Features:Ā
| Handle size: | Standard |
|---|---|
| Activities: | Hiking |
| Damping system: | Dynamic Suspension System (DSS) |
| Intended use: | Scenic Hiking |
| Age group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
| Sizerun: | No sizerun |
| Design: | Vario (continuously adjustable) |
| Adjustment range: | 100 - 135 cm |
| Foldability: | Not foldable |
| Pack size: | 68 cm |
| Weight: | 257 g |
| Segments: | 3 |
| Segments Diameter: | 16 | 14 | 12 mm |
| Handle - Loop/Glove System: | PAS |
| Pipe geometry: | No bend |
| Pipe shape: | Cylindric |
| Handle: | EVOCON |
| Handle material: | 2K CorTec |
| loop: | Soft Strap 2.0 |
| Loop size: | One Size (continuously adjustable) |
| Pipe material: | Aluminium (HTS 6.0) |
| Pipe upper part: | Aluminium |
| Pipe middle section (1): | Aluminium |
| Pipe lower section: | Aluminium |
| Adjustment system: | Speed Lock plus |
| Basket: | Racing | Trekking |
| Lace: | DSS Tip |
| Lace size: | 12 mm |





