The lightweight Khumbu supports you on your trails with a complete package: a comfortable Aergon CorTec grip, Speed Lock+ adjustment system for easy adjustment of the pole length, and robust tubes made of high-strength aluminium. An absolute all-rounder that will keep you safe on the mountain!
Highlights:
Handle - Loop / Glove System: PAS System
PAS grip with loop without integrated glove system
Handle: Aergon
Ultralight, edge-less trekking grip with proven comfort and ergonomic grip zone, as well as an integrated, adjustable strap
Loop: Soft Strap 2.0
Individually adjustable strap. It is ultra-light, highly breathable and offers ideal comfort
Pipe Material: Aluminium
HTS (Heat Treated Shaft) 6.5
Adjustment System: Speed Lock Plus
The adjustment system works via an external clamping mechanism which allows for easy adjustments and offers a high holding force
Basket: Trekking Basket 2.0
Compact trekking basket: Prevents sinking into soft ground and can be easily replaced by hand
Lace: Flex Tip
Robust tip for precise pole positioning and an optimal grip on nearly any terrain
Features:
| Handle size: | Compact |
|---|---|
| Activities: | Hiking |
| Intended use: | Mountain Hiking, Scenic Hiking, Trekking |
| Age group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
| Sizerun: | Standard / Compact |
| Design: | Vario (continuously adjustable) |
| Adjustment range: | 100 - 135 cm (Standard) |
| Foldability: | Not foldable |
| Pack size: | 67 cm |
| Weight: | 245 g |
| Segments: | 3 |
| Segments Diameter: | 16 | 14 | 12 mm |
| Handle - Loop/Glove System: | PAS |
| Pipe geometry: | No bend |
| Pipe shape: | Cylindric |
| Handle: | Aergon |
| Handle material: | 2K CorTec |
| Loop: | Soft Strap 2.0 |
| Loop size: | One Size (continuously adjustable) |
| Pipe material: | Aluminium (HTS 6.5) |
| Pipe upper part: | Aluminium |
| Pipe middle section (1): | Aluminium |
| Pipe lower section: | Aluminium |
| Adjustment system: | Speed Lock plus |
| Basket: | Trekking 2.0 |
| Lace: | Flex Tip |
| Lace size: | Short |





